Who we are

Black & Biscuit is a creative studio and a production house based in Prague. We focus mainly on audiovisual production and new media/interactive projects.

What we do

Our portfolio includes developing and coding interactive environments, museum expositions and engineering showpieces and environment prototypes.

We cooperate with professionals in the field of advanced technologies, engineering and design. We implement new media and interactive approach into commercial presentation.

We provide production base for video shootings, photo shootings with overlaps in postproduction and preproduction.

We have great experience with 3D postproduction and consider it as one of our biggest strengths.

JIŘÍ ČERNÝ

603 830 320
jirka@blackbiscuit.cz

KATEŘINA SMILKOVÁ

776 012 181
katerina@blackbiscuit.cz

Where we stay

Čelakovského sady 432/12
110 00 Praha 1

mapa

<span class="no-translation">LOĎ</span>

client Akademie věd ČR
year 2021

Anotace

<span class="no-translation">V současnosti jsou v mořích a oceánech stovky milionů tun plastového odpadu a každý rok dalších 5 až 13 milionů tun přibývá. Ostrovy plovoucího plastu ohrožují život v mořích i lidské zdraví. Pomoci s jejich likvidací může i loď, jejíž model je součástí expozice Akademie věd ČR na Expo v Dubaji. Tvůrci využili známé technologie a použili je k likvidaci plastových ostrovů. Výsledkem je modulární technologie, kterou lze uspořádat do běžných kontejnerů používaných v námořní přepravě po celém světě.</span>

#<span class="no-translation">expo</span>